Вітаю читачів блогу «Семиделухи»!
В своїх статтях я постійно розповідаю про те, что працюю вчителем трудового навчання. Тематика мого блогу- це рукоділля і всім зрозуміло, что всі поробки ми робимо з дівчатами, але в цьому навчальному році я почала викладати у хлопців 5-х класів!!!
Емоціями і досвідом випилювання з фанери своїми руками на сторінках блогу ділюся вперше.
Дізналася про таку новину ще на весні 2014 року. Спочатку був шок, а потім величезна зацікавленість. Мене хвилювало багато питань:
• чи згадаю я все, що вивчала в університеті (а я була відповідальною і закінчила його з червоним дипломом ) ;
• що я буду їм викладати (у мене зовсім нічого нема напрацьованого);
• як я буду працювати з хлопцями ;
• Як я їх зацікавлю ;
• Де візьму інструменти і матеріали ;
• ?????????
Потім я відклала цю тему до серпня місяця і відпочивала влітку . Коли настав час планувати свою роботу на навчальний рік, засіла вивчати цю тему ретельно.
Підготовка до уроків з трудового навчання (хлопці 5 клас)
1. Вивчила програму . В 2014-2015 навчальному році для 5-х класів діє Навчальна програма з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів 5 – 9 класи В. К. Сидоренко, Н. І. Боринець і др. Київ 2012 .
В цьому навчальному році на урок трудового навчання на один тиждень в 5 класі виділено по 2 години.
2. Вивчила варіативні модулі до цієї програми. Скачати їх і програму можна з цього сайту.
3. Склала календарний план на навчальний рік. Скачати мій календарний план можна тут.
4. Завела зошит для записів ідей , розбиття тем, виробів і поурочних планів. Він дуже зручний в користуванні. На кожній темі уроку залишаю вільне місце для майбутніх записів. Такі робочі зошити я заводжу з кожного виду рукоділля.
5. Підібрала відповідну літературу до теми «Технологія виготовлення виробів із фанери та ДВП ». В основному- це електронні версіі. На блозі з`явилася стаття, в якій я зібрала добірку книг. В ній є і підручники з трудового навчання, і розробки педагогів, і іноземні книги, і іншй зрозумілі книги, які можуть бути незамінними помічниками в підготовці до уроків. Цей матеріал є в рубриці«Література».
6. Вивчила, які необхідні матеріали і інструменти для роботи на уроці трудового навчання. Це ручний лобзик, фанера і ДВП (оргаліт). В планах теж описати свій досвід в окремій статті. А обрізки фанери мені подарував знайомий, який виготовляє меблі. Я дуже вдячна йому за турботу до учнів школи. Тепер тим, кому вкрай потрібен матеріал- наділяю. Намагаюсь організувати роботу так, щоб всі працювали.
7. Поспілкувалася з колегами. Їх досвід додав мені сил.
8. Вивчила ( не за одну ніч!) матеріали в інтернеті: майстер-класи, роботи з фанери різних майстрів, поробки з інтернет-магазинів. Тепер у мене напрацьовано багато матеріалу, з`явилася товста папка з шаблонами для випилювання лобзиком з фанери.
Розпланувала свою роботу на перший семестр, а згодом і на другий. Перший семестр відповідає календарному плану, а ось другий- не зовсім. Я його дотримуюсь теоретично(теорію хлопцям даю на уроці), але практична робота іде на розширення знань, вмінь і навичок роботи з фанерою. Практикую як у дівчат, так і у хлопців виготовлення виробів за декілько уроків. Готовий виріб радує око і надихає на нові роботи. Якщо давати складні вироби- це відіб`є бажання працювати і не всі учні зможуть його зробити. Тому мною заплановані прості вироби, які учень може виготововити з фанери своїми руками.
Зараз можу поділитися своїм планом на півріччя, так як він вже пройшов і можна зробити чітке узагальнення.
Перелік виробів, випиляних лобзиком з фанери для учнів 5-х класів за 1-й семестр
1. Магнітік на холодильник – 2 уроки (основні поняття: про розмічання квадрата, або прямокутника, економне використання матеріалу, випилювання по прямій лінії, зачищання і техніку декупаж).
2. Довільна фігурка: машинка, пістолет, казковий або мультиплікаційний персонаж — 4 уроки (основні поняття: про випилювання по кривих лініях , розфарбування ).
3. Ключниця- 4 уроки (основні поняття: про розмір виробу, ажурне вирізання, вгвинчування саморізів).
4. Підставка під чашку -2 уроки (основні поняття: про призначення виробу, контроль циркулем контурних ліній, випалювання випалювачем).
5. Підстава під чайник- подвійний кленовий лист- 4 уроки (основні поняття: про виріб з двох деталей, пропорційність деталей, склеювання).
6. Ялинкова іграшка – 2 уроки (основні поняття: про двостороннє зображення, кріплення висячих виробів).
7. Серветниця з 4-х деталей -6 уроків (основні поняття: про симетричність деталей, чітке дотримання креслення, процес з`єднання всіх деталей, ажурне випилювання).
Перелік виробів, випиляних лобзиком з фанери для учнів 5-х класів за 2-й семестр
8. Іграшка з носом і кільцем – 4 уроки (основні поняття: про випилювання- повторення).
9. Рухома іграшка- 6 уроків (основні поняття: про з`єднання синтетичними нитками, цвяхами ).
10. Об`ємний кіт для кілець на 8 Березня — 4 уроки (основні поняття: про хрестообразне з`єднання в паз).
11. Скарбничка з фанери — 4 уроки (основні поняття: випилювання тонких і однакових деталей)
12. Шнуровки - 2 уроки (основні поняття: )
13. Підкови — обереги 2 уроки (основні поняття: креслення половини деталі і вирізання симетричного шаблону з паперу; оздоблення насінням, колоссям, травами)
14. різне (довільна тема: діти вибирають виріб самі)
На кожному уроці я зупинялася на кресленні, правилах техніки безпеки, теоретичному матеріалі з підручника. Хочу сказати, что хлопцям дуже важко дається креслення, але якщо це робити постійно, то з часом спостерігається покращення в зображеннях. Це більше стосується охайності, чіткості ліній, проведення дуг, виставлення розмірів і, навіть, простих стрілочок. З цих дрібниць складається правильне креслення. Вважаю, що без креслення не може існувати технічна праця.
Тепер про враження від роботи з хлопцями. На даний момент мені пощастило, оскільки всі зацікавлені, у всіх горять очі і у всіх є батьківська підтримка. В предметі, де не може з нічого щось з`явитися, це дуже важливо!!! Тому я вдячна батькам за їх дітей і за забеспечення їх інструментом і матеріалом, а учням за їх зацікавленість!
Планування робіт на друге півріччя з`явилося на зразу і може корегуватися. На кожний пункт планую зробити посилання, яке буде вести в окрему статтю з описом, виробами аналогами, дитячими роботами і шаблонами виробів (креслення із фанери) . Одже, для тих, хто хоче читати мій матеріал рекомендую підписуватися на оновлення блогу.
Бажаю всім здоров`я і мирного неба над головою!
Олена Бредюк (Елена Семиделуха)
Фотографії робіт
- на головній- іграшки Паламаренко Богдана (5-Б клас м.Чернігів)
Спасибо за все статьи, которыми Вы уже поделились и еще поделитесь!
Не сочтите за наглость, но нельзя ли еще и шаблончики скопировать?
Спасибо еще раз.
Спасибо за комментарий! Приятно, что мой материал полезен. Шаблончики буду выкладывать в отдельных статьях. Их много))). По каждой работе своя подборка.
Если что-то срочное- напишите в личку- вышлю. Следующая статья будет по литературе из этой темы (фанера). Пишу уже не один день.
Лена! Молодец! Я тоже веду в неподеленных классах, но подбираю изделия для мальчиков из рукодельных разделов. Твоя смелость завораживает! Успехов!
Катя, приветствую тебя на страницах блога! У меня делится класс и я веду только у мальчиков! Так, что фанера- это то, что им нужно. Спасибо за поддержку!