Здоровенькі були, шановні читачі блогу «Семиделухи». Нагадую, що у мене стартував новий проект «Технологія виготовлення народної ляльки» на уроках праці у дітей 5-х класів.
Мені дуже важко було вибрати тільки 8 ляльок, тому що їх багато і хочеться навчити різним технологіям їх створення. Після дослідження відповідної літератури, розповіді про основи виготовлення народної ляльки я запланувала на кожну пару уроків по одній технології і підібрала до неї схожі вироби.
Починала з простих українських народних ляльок з одного клаптика тканини. Вони робляться дуже просто і використовується така технологія змотування, як на схемі.
Так як мотанка походить від слова мотати, то вважаю, що такі роботи теж можно так назвати. Нагадую, що всі рухи обмотування нитками треба робити за рухом сонця і з добрими думками.
• Хлібна лялька. Її ще називала «жованкою» («куклою»). Вона заміняла соску-пустушку у немовлят і заспокоювала їх. Жований хліб вкладали в лоскут тканини, формували голівку і замотували навколо її або тканину, або нитку.
Старі бабусі розповідали, що в «жованку» клали ще мак (для кращого сну в невеликій кількості), просто жовані зерна або навіть сало з часником. За тканину ніхто не хвилювався: на полі відірвали від подолу сорочки клаптик, жований хліб вклали, зробили ляльку і дитині в рота. Ніяких зайвих дрібних речей, так як це обсмоктувалося малюком. Якщо подивитися на схему, то для виготовлення треба застосувати тільки одну дію –формування голови.
• Лялька–голишок. На основі схеми можна зробити ляльку, яка схожа на малюка. Для цього їй ще формують ручки і ніжки, обмотуючи їх довгою ниткою. Однією довжиною нитки треба зробити всю ляльку.
• Лялька–нерозлучники. Їх формують теж з одного лоскута тканини і обмотують однією ниткою.
• Лялька-Покосниця — лялька яка символізує жінку під час сінокосу. Одяг їй робили з яскравих тканин. Дитина могла гратися з Покосницею, доки мама була у полі.
• Якщо складати тканину не навпіл, а по діагоналі, то вийдуть зовсім інші, але схожі ляльки: день-нічь, ангел, але остання – це вже з декількох тканин (крила окремо).
• Лялька «у подарунок» (це моя видумана назва) – на російській мові «Отдарок на подарок». Призначенням цієї ляльки було навчити дітей вдячності. Першу свою ляльку вони робили саме з одного клаптика тканини і дарували її з вдячністю у відповідь на подарунок, а батькам- за опіку.
Послідовність виготовлення ляльки «у подарунок»
1. Підготувати матеріал: проста натуральна тканина розміром 20х30 см, нитка №10 і наповнювач (вата, вєтошь, синтепон, холофайбер).
2. Викласти наповнювач на середину тканини. Скласти тканину навпіл, вздовж довгої сторони.
3. Сформувати голівку. Слідкувати, щоб зрізи тканин лягли рівно і симетрично. Обмотати довгою ниткою навколо голівки і зав`язати на спині вузлик. Один край залишити вільним, а другий буде далі в роботі.
4. Сформувати руки і знайти талію ляльці. Робочою ниткою на груді зробити хрест: спочатку з під лівої руки на праве плече (2 рази), навколо талії (2 рази), з лівого плеча під праву руку (2 рази), навколо талії (1-2рази), зв`язати нитки на спині.
5. Вирівняти всі складки народної ляльки власноруч. Ось така лялька в мене вийшла.
Ще я робила ляльки «у подарунок» з тканин кофєйних кольорів. Їми можно прикрасити приміщення, або просто подарувати близькій людині.
В слайд-шоу можете подивитися всі фототографії з мого майстер-класу, виробів-аналогів і роботи учнів.
Дивіться, надихайтесь на творчість і виготовляйте ляльки в подарунок своїми руками!
Как же мне понравилась лялька-малышок! Я такой еще не делала, чтобы все конечности нитками обмотать.
А мне все куклы нравятся!
Вот хорошо, что у хрома есть автоматический переводчик
Лена, а этот проект — по твоей инициативе, или в школьную программу ввели обязательные народные поделки?
Проект не обязательный. В школьной программе есть обязательная часть и на выбор учителя. Называется вариативная часть. Я просто подумала, что детям должно быть интересно делать свои куколки.
Я тоже так думаю. Покажешь потом детские работы?
С праздником тебя, с 8 Марта!
Удачи, счастья и здоровья!
Спасибо! Взаимно!
Так работы можно в слайдах посмотреть
Ой, до дитячих работ не досмотрела…
Теперь вижу, что хороши :). Может, и у нас в 5 классе что-то будет похожее.
Приятно, что Вы, Лара, вернулись и посмотрели видео! Ну а насчет выбора тем в школе, так это довольно сложно. Должна быть такая программа и …желание учителя. Всем детям не угодишь. Одним нравиться один вид рукоделия, другим — другой. Будем стараться, чтобы народные куколки им запомнились надолго.
Пусть с печеными блинами
К вам достаток в дом войдет,
Чтоб всего добились сами,
Пусть по жизни вам везет.
А еще , хлопот не знайте,
Улыбайтесь, всем назло,
Масленицу так встречайте,
Чтобы в жизни повезло
С МАСЛЕНИЦЕЙ!
Вот это да! Меня ещё никто никогда с Масленницей вот так не поздравлял! Спасибо! Оценила!
Замечетальные ляльки вышли. А детские работы просто чудо. Здорово, когда детям нравится творить. А вот у меня с пятыми классами работать не вышло. Только с началкой, а потом уже когда дорастают (кто остается), с ними работаем. Пятиклашки не хотят сидеть с бисером и корпеть над работой…Им пошел в магазин, купил и готово…
Да, чем дети старше, тем сложнее их вдохновить на творчество. Если был у меня кружок, то, наверно, мало кто ходил бы. А вот на обязательном уроке пятиклашки ещё стараются. «Аж гай шумить»
Старшие (10 класс) на открытки тоже косо поглядывают, редко приходят с материалом. Ну уже если я все им принесу, подготовлю, так тоже азарт просыпается. И получаются у них очень даже хорошие работы.
насмотрелась на ваших куколок и родилась у меня мысль тоже про куколок написать)))
Заинтриговали. Куколки, это такое творческое хобби, которое манит. У меня уже столько материала накопилось ( в школе то уроки вовремя провожу), а вот до статей руки не доходят.
Доброго дня,Олена! Підкажіть,будь ласка,як красиво розірвати тканину для мотанки?Я спробувала розірвати,але край тканини став хвилястим,це ж негарно) Дякую.
Відповідаю: але ж відрізати — це буде не правильно. Після відривання я тканину прасувала і вона виглядала рівною.
В мене ще виходив край з «бахромою». Це вже залежить від щільності тканини. Якщо тканина з слабким переплетенням, то погано рветься і край утворюється «рихлий». При купівлі я намагалась вибирати щільні тканини.