Вітаю всіх читачів блогу semideluhi.com!
26-27 квітня 2017 року відбувся Всеукраїнський семінар-практикум з технологічної освіти у місті Житомир. На нього були запрошені обласні методисти і по одному вчителю з міст. На семінарі обговорювали проект навчальної програми з трудового навчання для учнів 5-9 класів.
Так сталося, що мене запросили і я змогла бути присутньою на цьому зібранні. Частина людей мені були знайомі з Всеукраїнського конкурсу «Учитель року».
В цій статі я поділюся інформацією про нову програму з трудового навчання 2017, яка корисна вчителю і своїми враженнями.
Почну з того, що з 1 вересня всім вчителям треба буде працювати за новими календарними планами. Чому? Тому, що програма змінена і не для одного класу, а для 5-9. Тобто, вчителю треба написати зразу 5 нових календарних планів. Це буде шоком для всіх і поводом для гучного обговорення. Все інше- це справа простіша. Не лякайтесь! Для вчителів підготували шаблони, потрібно тільки налаштуватись, зрозуміти і зробити.
Скажу зразу, якщо Ви відчуваєте, що нікому не потрібні, нема де шукати підтримки, то на сторінці групи у фейсбуці «Трудове навчання в українській школі» можете знайти однодумців, побачити роботу передових вчителів, замотивуватися їх діяльністю, отримати відповідь від грамотних фахівців. Але це не означає, що Ви почнете писати туди шквал запитань, зауважень, які бажано обговорити спочатку з методистом. Як на мене, то ця група є рушільною силою нашого потягу. Я сама ще не наважилася висловлювати там свої думки і ділитися своїми напрацюваннями, але це не означає, що я не поглинаю всю ту інформацію.
Якщо у Вас, читачі, з’являться запитання- пишіть в коментарях, в особистий контакт– буду відповідати. Перед тим, як спитати як скласти календарні плани з трудового навчання, прочитайте матчастину))), послухайте своїх методистів.
Отже, на що треба звернути увагу перед тим, як складати нові календарні плани
1. Спочатку треба уважно прослухати виступ Андрія Івановича Терещука. Він розповідає про методичне бачення уроку трудового навчання. В основі навчального процесу є діяльність учнів, а не знання!!! Відео з семінару.
2. Пояснення Андрія Івановича про складання календарних планів. Відео з семінару.
3. Проект НАВЧАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів 5 – 9 класи Київ 2017. Завантажити
Колегія Міністерства освіти і науки України, 26 травня 2017р, затвердила зміни до навчальних програм 5-9 класів, над якими працювала велика команда вчителів-практиків, науковців, методистів, батьківської громадськості. Відкрите обговорення відбувалося на платформі EdEra.
На сайті МОНУ обіцяють виставити затверджену програму до 10 червня 2017 року.
Поки можна з ознайомитися з її проектом.
Видавництво Ранок презентуватиме на семінарі 6.06.2017 у Полтаві обіцяний посібник для вчителя, який містить навчальну програму, рекомендації щодо розроблення календарно-тематичних планів та, власне самі орієнтовні календарно-тематичні плани + бонус: матриці планів в електронному вигляді.
Шукайте у продажу.
З`явилася нова програма на сайті МОН. Завантажити
4. Презентація для пояснення написання календарних планів. Завантажити
5. Шаблон календаргого плану з трудового навчання. Завантажити
6. Матриця (таблиця в допомогу вчителю).Завантажити Зразок частково заповненої матриці. Завантажити
Програма, дійсно, краща для вчителя, ніж була раніше. Але, я сприймала її години дві. Не могла зрозуміти, як зразу можно поринути в технологію виконання. З моєї практики проблема в матеріалах. Учні можуть приносити їх 3 тижні. Тобто, на уроці я повинна забезпечити їх роботою. Як правило, це половина учнів. Їх залучаю на допомогу тим, хто приніс матеріал, або даю робити для кабінету (для цього мені самій треба завчасно підготувати все).
Потім зрозуміла, що я і робила так, як «вони» хочуть. За семестр, при 1 годині, у нас виходить по 3-4 вироби. Якщо це шиття, то звісно, що виріб один. Є такі теми, коли за 2 уроки виріб. Наприклад, оздоблення одягу, сувеніри з фанери, народні ляльки. Дітям подобається зробити, їх зразу хвалять, оцінюють і виріб бачать батьки.
Перед тим, як планувати на семестр я аналізувала інтернет- магазини і виставки майстрів. Мене цікавили сувеніри, які продаються. Потім робила розбивку по виробам на семестр. Для цього заводила окремий зошит. Виходить, що в мене для кожної технології є окрема чорнетка. На окремих сторінках по виробу, кількість матеріалів, ескізи, схожі варіанти для заміни і для творчості учнів. З ним зручно проводити урок і, коли, пройде час, то я розумію свій запис і можу повторити тему для інших класів. Також зручно дописувати туди нові ідеї. Побачила цікаве- дописала в зошит.
В комп’ютері створила базу, де по кожному сувеніру є добірка виробів –аналогів, літератури, шаблонів. Достатньо скачати на флешку и показати учням. В кабінеті є компьютер і великий телевізор на стіні. За 5-10 хвилин ми проговорюємо фотографії і технології їх виготовлення. Учням залишається вибрати те, що їм до душі. Так що, в моєму випадку, достатнього оформити календарні плани.
Дуже зручна нова програма для тих класів, які не поділяються на підгрупи. По тим даним, які нам подали на семінарі, в сільських місцевостях всі класи неподільні, а в містах третина!!! Ви обираєте виріб, а технологій буде 2. Одна для дівчат, а друга- для хлопців. Наприклад, підставка під чайник. Дівчата в’яжуть, а хлопці випилюють з фанери.
В новій програмі 5-9 класи з трудового навчання 2017 немає базового рівня, варіативних частин. Основа – це діяльність учнів, а не знання. Через діяльність учні познають технологію. Тобто навчальний рік планується по виробам!!! До них вибирають технологію (не більше 2-х разів одну за рік) і вчитель прописує очікувані результати. ВСЕ!!!
Бажаю легкого сприйняття нової української школи!!!
Олена Володимирівна Бредюк м.Чернігів
А якщо в кабінеті немає ні телевізора, ні комп’ютера, нічого, крім того. що приніс з дому (інструменти), то що по новій програмі можна виготовляти? І як це організувати? А про те, що сувенір з фанери можна зробити за 2 УРОКИ — ЦЕ АБСУРД. Дитина навіть фанерку не підготує, а не те, щоб виготувала весь сувенір якісно.
Не думаю, Вікторе, що телевізор і комп`ютер впливають і затримують процес виготовлення виробів. У мене теж в кабінеті нема такої техніки, але є вдома. Я знаходжу зображення і друкую на папері.
За 2 спарені уроки РЕАЛЬНО зробити невелички вироби. Почитайте мої статті.
Коли починала викладати у хлопців, то думала, що нереально все і як я зможу. Але згодом налаштувалася на процес: показую готові вироби, роздаю шаблони (пропоную творчо їх змінювати), вони допомагають один одному при розмітці і розпилюванні фанери. Коли в робочий процес включаються всі учні, то азарт кінцевого результату не зупинити.