Продовжую опис проекту виготовлення народної ляльки у 5-х класів. І сьогодні розповім про вироби, які зроблені з 2-х клаптиків тканини.
Можливо, хтось скаже, що такої класифікації нема, але для мене таке формулювання допомагає узагальнити певну кількість різних народних ляльок. Їх основа складається з ручок (1 клаптик тканини) і тільця (2-й клаптик). З`єднуються вони за допомогою однієї нитки (бажано червоного кольору).
Основу ляльки можно робити з різних матеріалів: соломи, ниток, гілок дерев, тканини, тощо. І з кожним пов`язані різні способи виготовлення.
Найпростіший спосіб я описувала в попередній статті «Народні ляльки з одного клаптику тканини». Звертаю увагу, що мова йде тілько про основу ляльки. Матеріли, які застосовуються для одягу не враховую.
В цій статті описую тільки ті ляльки, які схожі між собою, але виготовленні різними способами і відповідно по-різному називаються.
Народні ляльки з двох клаптиків тканини
1. Кувадки (куватки) – це прості маленьки ляльки, які виготовляла мати для немовлят, або навіть до його народження. На одній нитці висіли більше трьох різнокольорових кувадок (непарна кількість!) і на колисці заміняли брязкальця. А в давнину вважалося, що така іграшка захищала дитину від поганого погляду. Розміри їх – з палець. Діти можуть робити такі ляльки для молодших братів та сестер. Кувадка -це гарна основа для виготовлення різних ляльок.
2. Лялька хлопчик – він робиться з трьох лоскутів тканини. Просте з`єднання і тіло з ручками і ніжками готово. Автор ляльки на фото: Ірина Калініна
3. Лялька, тіло якої складається з тканини і ниток. Ручки виконуються з ниток, а голова і тіло – з тканини. Майстриня ляльок з фото: Татяна Горшкова
4. Веснянка — це невелика ігрова лялька розміром з долоню. Робили її навесні і дарували дітям на Пасху. Цю ляльку обв`язували ниткою, надівали на палець і водили її як ляльку-маріонетку. Веснянка- це лялька одного дня. Якщо вона забруднювалась, то її спалювали. В наш час веснянкою діти граються не один день, а також може слугувати подарунком.
Як зробити ляльку веснянку
1. Підготувати матеріал: проста натуральна біла тканина(бязь) розміром 20х30 см і 12х12 см, нитка №10, наповнювач (вата, вєтошь, синтепон, холофайбер). Для оздоблення: вовняні нитки для волосся; тканина для хустки(10х10 см -2 сторони трикутника); кольорова тканина для сарафану, розміром 11х17 см; стрічка для поясу.
2. Виготовити ручки. Підвернути 1 см тканини на меньшому білому клаптику тканини. Вільний край почати скручувати в трубочку. Скрутити по всій довжині, по краях зв`язати червоною ниткою.
Якщо зробити не одну ручку, а 3,4 або 5, то вийде лялька- багаторучка.
3. Виготовлення тіла. Викласти наповнювач на тканину, трішки змістивши від середини. Скрутити по довшій стороні трубочку. Скласти тканину навпіл, вздовж довгої сторони.
4. Сформувати голівку. Обмотати довгою ниткою навколо голівки і зав`язати на спині вузлик. Один край залишити вільним, а другий буде далі в роботі.
5. Оформити тіло ляльки. Підкласти ручки, слідкувати, щоб вузлики були з виворотнього боку. Мотати червоною ниткою навхрест, як в ляльці з попередньюї статті.
6. Виготовлення сарафану. Для нього ми підготували кольорову тканину, розміром 11х17 см. Скласти довгу сторону навпіл, потім ще раз навпіл і зробити надріз 1 см. Це є місцем для вставляння рук ляльки. Так як відстань на тканині між надрізами ширша ніж її тулуб, то зайве призбирають. Виходить пишний саран, який треба підпоясати красивою стрічкою.
7. Для прикрашання ляльки веснянки волоссям треба взяти нитки для в`язання (можна муліне), намотати їх на велику книгу. Я розрахувала їх довжину= 2 висоти готової ляльки. Волосся протягти через голівку, розправити прядки і заплести косу. Прикрасити її червоною стрічкою.
8. На голівку ляльки мотанки пов`язати хустку. Це трикутник зі сторонами 10х10 см. А закріпити його на шиї можно за допомогою нитки.
Ось така народна лялька виготовлена мною власноруч.
На уроках діти жваво взялись за виготовлення веснянки. Всі ляльки вийшли оригінальні і планувались як подарунок до весняних свят.
Більше фото з мого майстер-класу і дитячі роботи можна подивитися в слайд-шоу.
Дивіться, надихайтесь на творчість і виготовляйте ляльки веснянки!
Більше інформаціїї про літературу і сайти з виготовлення народної ляльки знайдете тут.
Мне очень понравилась белая кукла, перевязанная красной ниткой. Наверное это оттого, что я беларуска и это наши национальные цвета.
Скачала себе картинку в копилку поделок.
Татьяна, в интернете есть фото с белорусской выставки кукол. Так там такие красочные роботы и действительно всё в бело-красных тонах. Красотища и простота поражают!
Какая скромная веснянка получилась, у всех коса торчит, а у вас — под платочком спрятана
И когда уже весна придет, у нас опять похолодало и снег выпал. Видно, плохо зиму провожали в выходные.
Может я и не правильно сделала, что им косынки поодевала. Я просто подумала, что дети будут играться и лишняя одежка им только на пользу.
А вот со снегом- это нас тоже сегодня накрыло… Всё белое, сантиметров 10 точно.
Почему ж неправильно? Главное, чтобы девчонкам интересно было.
У нас сейчас снега по пояс!!
Похожие бабуленьки, только большие, были у нас на Масленице в городе. Они были в рост человека, даже выше.
У Вас бабуленьки, а у нас девуленьки.
Спасибо Елена. Замечательная у Вас получилась Веснянка. Оказывается косу для нее сделать так просто. Когда-то с учениками начальных классов делали кукол из ниток, но не догадалась назвать веснянкой, хотя делали всегда весной.
Название я в книгах и у кукольниц прочитала
Мы сейчас тоже кукол из ниток делаем.
Татьяна, так из ниток — это мартенички
Елена простите я вас наверно отвлеку: Вы здесь статьи будете публиковать, как на русском, так и украинском языке? (просто текст не разобрала совсем)
Да. На блоге я планирую писать статьи как на русском, так и на украинском. Для уроков мне нужно готовить материал на родном языке. Посетители пользуются переводчиком.
какие куколки симпатичные, мы в школе на трудах таких делали, потом дома сама тоже
и мастер-классы очень понятные по картинкам, даже без знания украинского
Радует, что по одним фоткам можно сделать куколку.
Вот куколка мне эта понравилась, простенькая, красивенькая! Беру себе на заметку. Она мне идею подсказала! Спасибо!
Приятно, когда мои статьи кого-то вдохновляют! Удачи, Таня, в творчестве!
Спасибо, Елена! Мы уже сотворили из ткани сказочную снегурочку
(и даже на конкурс ее отправили вместе со сказкой)
Я дуже вам вдячна!Дякую! *BRAVO*
Чудові ляльки — я вам дуже вдячний!