Ляльки — багаторучки

Сьогодні на сторінках блогу «Семиделухи» піде мова про такий різновид народних ляльок як  ляльки багаторучки. Ці вироби  можуть слугувати прекрасним подарунком мамам, бабусям до будь-якого свята. А якщо говорити про роботи дорослих, то в основному багаторучки дарують молодим жінкам на весілля. Головне призначення ляльки – важливий помічник у справах господарки будинку.

Багаторучки ще відомі під назвою Філіпівка (в ній парна кількість рук – 6,8,10) або  десятиручка.

Кожна рука ляльки виконує загадані бажання, зв`язані з домашніми обов`язками. А ще на багаторучку зав`язували стрічки-бантики для нагадування про невиконану справу. Якщо діло виконується, то стрічка знімається.

На ляльку багаторучку обов`язково одягається фартук і на пояс зав`язуються мішечки з тканини. В які вкладають зернятко і монетку. Якщо лялька планується в подарунок молодій жінці, то руки її обмотують кольровими стрічками.

Десятиручки робили 14 жовтня, на Покрову. Саме в цей час закінчювалися основні сільськогосподарські роботи. А ось Філіпівка виготовлялася в останні дні осені, на Філипів день, 27листопада.  Вважалось, що саме з цього свята вже закінчені всі польові роботи і починаються зимові вечорниці з рукоділлям.

У молодой девушки Волосы заплетены в одну косу, голова не покрыта платком, а завязана только нарядная лента с бантом на затылке.
Кстати о косе. Первое заплетение косы девушке означало переход ее в новую возрастную категорию,  именно  коса символизировала готовности девушки к браку. Лента в косе означала, что девушка на выданье, а если лента была вплетена в полкосы, это означало, что девушка просватана.

Багаторучки роблять з соломи*, лика** (мочало з деревини), осики***, сіна****,  очерету*****, трави, льону, листя кукурудзи. Дітям я пропонувала виготовити таку ляльку, але дозволила обирати матеріал. І на уроках з`явилися ляльки з трави, лика, льону, тканини.

Послідовність виготовлення багаторучки

1.    Підготувати матеріали: щітка для побілки, тканина для фартука, мішечків, червоні нитки для зв`язування.

2.    Розібрати щітку. Її повинно вистачити на 2 ляльки. Відібрати для тулуба рівну основу. На руки іде четвертина щітки. Так як їх будет 6, то треба сплести 3 коси. Для цього розділити лико на 3 частини.

3.    Сплести 3 коси. На краях зв`язати червоною ниткою. Довжина руки приблизно дрівнюється 2/3  довжини ляльки (готової щітки).

4.    Визначити, де у ляльки буде шия і обв`язати ниткою. Края не відривати, а їми перев`язати навхрест тулуб, підклавши 3 пари рук, розкладені вілом.

5.    Прикрасити ляльку фартуком,  мішечками з зернятком і монеткою. На голову пов`язують повойник і хустку, або завчасно роблять косу з ниток, тканини або лика.
Так як на урок не всі зможуть підготувати сіно, солому, лико, то можна  виготовляти  багаторучки з тканини. Принцип створення ляльки схожий на веснянку, тількі відрізняється кількістю рук. Розміри лоскутів для мотанки можна подивитися в іншій статті.

Послідовність виготовлення ляльки багаторучки з тканини

1.    З довгої смужки тканини звернути рулик для тулуба ляльки.

2.    Для виготовлення рук зкрутити коротку смужку. Обмотати ниткою на кінцівках зав`язати. Зробити 4 або 5 пар рук і розвернути їх віялом.


3.    Руки вкласти в смужку-тулуб, обмотати навхрест, закріпляючи руки.

4.    Прикрасити ляльку фартуком і мішечками.

При виготовленні ляльки можно поєднувати матеріали. Для тулуба беруть тканину, а для рук –нитки для в`язання.

Окрім теми по виготовленню багаторучок треба ознайомити дітей з ляльками з соломи, лика, сіна, трави, очерету, листя кукурудзи.

На схемах показано послідовний процес їх створення.


Ще пропоную виготовити просту солом`яну ляльку і прикрасити її.


Більше інформації про народні ляльки з природніх матеріалів можна почитати в книгах, які зібрані в окремій статті. Для виготовлення однієї ляльки-багаторучки з проекту «Технологія виготовлення народної ляльки» цього матеріалу достатньо.

Ще пропоную в відео ознайомитися з простою лялькою із щітки.

Елена Семиделуха

*Соло́ма — сільськогосподарські відходи зі стебел зернових рослин.
**Лико- внутрішня, лубяна частина кори молодих дерев, частіше липи. З них плетут корзини, лапті.
***Осика –високе, струнке дерево. З деревини осики виготовляють вузьку стружку (1,5-2,5 мм) для виготовлення рогожок, що йдуть на основи головних уборів; широка стружка (3 мм) — для плетіння солом’яних капелюхів, а ще ширша (від 10 мм і більше) — для плетива, яким прикрашають кошики для квітів, вазони, з них виготовляють штучні квіти.
****Сі́но — висушені стебла і листя трав’янистих рослин, скошених в зеленому вигляді до досягнення ними природної зрілості.
*****Очерет(камыш -рус.)- трав’яниста багаторічна блакитнувато-зелена рослина родини злакових (0,8-4 м заввишки), з довгим повзучим кореневищем.

Понравилась статья?

Подписывайтесь на обновления блога и мой канал на YouTube!

Поделитесь с друзьями в социальных сетях!

12 комментариев к записи “Ляльки — багаторучки”

 1. Лариса 1

  Здорово! Такое разнообразие куколок!
  И работы пятиклассниц замечательные, молодцы девочки!

  • Елена Семиделуха 2

   Да, таких многоручек очень много, а я запланировала всего лишь 2 урока на их изучение. На первом теория, подготовка материалов, а на втором- изготовление. ;)

 2. Анна 3

  Я таких куколок в детстве делала. Правда, с 2-мя ручками. Как-то не додумалась ручек делать больше.

  • Елена Семиделуха 4

   Я пока не стала изучать эту тему, тоже не знала, что такие бывают. ;)

 3. Светлана 5

  Красивые и необычные куклы получаются.

  • Елена Семиделуха 6

   Это точно.*berry*

 4. Людмила Власова 7

  Какая красота! Так неожиданно видеть куколок — с 6-ю ручками. Очень оригинально!
  Понравилась идея использования для куколок — щеток для побелки. Тоже неожиданно и интересно. Спасибо!

  • Елена Семиделуха 8

   Спасибо, Людмила. Приятно, что Вам приглянулись куколки- многоручки.

 5. Елена 9

  Замечательные куколки. Особенно радует, что Филипповки призваны помогать женщинам в домашних делах и берегут от усталости хозяек.

  • Елена Семиделуха 10

   Да, моих учениц тоже привлекло такое «призвание» кукол. Им понравилось, что завязывая ленточки загадываешь какое-то дело, а развязываешь только тогда, когда сделаешь.

 6. Ирина 11

  Які чудові ляльки! Так, дійсно, рук іноді не вистачає щоб зробити все що хочеш… Але я обов’язково спробую зробити ось таку ляльку-багаторучку! Дякую!

  • Елена Семиделуха 12

   А я вдячна Вам, Ірино, за щирий коментар. ;)

Присоединяйтесь к обсуждению!

Подписаться, не комментируя