Лялька Кубишка-Травниця

Добрий день! Продовжую опис робіт, які стосуються проекту ляльки мотанки в школі під назвою «Технологія виготовлення народної ляльки».

Я вже розповідала про ляльку в подарунок, ляльку-веснянку і ляльку гарного настрою. Також на блозі www.semideluhi.com з`явились статті, які розширюють знання з питання виготовлення ляльки своїми руками. Це і огляд виставки нашого міста, вступ до самої теми і інтерв`ю з майстринею Ларисою Ганненко.

На черзі ще багато ляльок, які ми виготовляли, а сьогодні розглянемо Кубишку-травницю. Це остання лялька нашого проекту, але я поспішаю розповісти саме зараз, так як на дворі пора збору ароматичних трав, які можуть знадобитися для ляльки. Звісно все можно купити, але краще знайти, чи виростити, зрізати та висушити самому і тоді виріб набуває зовсім іншого значення, тому що в траві з`являється Ваша позитивна енергія (з травою бажано розмовляти і думати про найкраще).

Отже, знайомимося, лялька Кубишка- травниця.

Її я часто зустрічаю в інтернет- магазинах. Ця красуня з пишними формами зразу привертає увагу всіх, а якщо більше дізнатися про її значення, то інтерес до неї збільшується.

Раніше цю ляльку виготовляли для того, щоб повітря в хаті було більш чистим. Підвішували її там, де було більш «застояне» повітря, або над колискою. В середину Кубишки-травниці вкладали ароматну траву, для того, щоб збільшити насиченість аромату потрібно ляльку пом`яти в руках. Ще це робили для відлякування злих духів і хвороб. Через два роки траву в ляльці змінювали.

Значення ляльки змінюється в залежності від того, яка ароматична трава знаходиться в середині. Так як раніше приділяли ретельну увагу підбору трав і знали для чого і коли їх застосовувати, то  і лялька могла відігнати лихо, або взяти,  перевести хвороби в інший світ, де вони не можуть нашкодити людям. Кубишка-Травниця може використовуватися і як ігрова лялька.

Як зробити ляльку Кубишку-Травницю

1.    Ознайомитися з послідовністю виготовлення ляльки.

2.    Підготувати матеріал:

•    квадрат білого кольору (для тіла)- 20х20 см;

•    2 квадрати (для грудей) – 13х13 см;

•    квадрат яскравого забарвлення (для спідниці)- 25х25 см;

•    трикутник (для хустки) – 15х15 см;

•    прямокутник (для ріжок) – 1х8 см;

•    прямокутник білий (для фартука) – 5х10 см;

•    2 квадрати (для мішечків в руки) — 4х4 см;

•    наповнювач (вата, синтепон, вєтош);

•    червона нитка, голка, мереживо;

•    ароматична суха трава.

Розглянемо ароматні трави, які можуть вкладатися в низ ляльки і в мішечки в руках. Наповнюють як одним видом трав, так і збором.  М`ята, меліса (гарний сон), чабрець (дихальні шляхи), гілочки туї, часник, соснові бруньки (при вірусах взимку), звіробій (невростенія, головні болі), лаванда (антимікробний засіб,  проти молі), чабрець (антисептик), душиця(заспокійливе і при ангіні), полинь, хвоя (можжевєльник), базилік, смородинове листя, шалфей, ромашка,материнка, тощо.  А якщо додати одну гвоздичку, або подрібнену корицю, то можно довго насолоджуватися їх ароматом.

Більше про значення трав можно почитати у моєї знайомої травниці Вілісової Ніни. Вона мешкає на Алтаї, збирає трави, висушує, описує їх значення і застовування на блозі «Здоровый образ жизни» .

Вважаю, що навіть, якщо немає можливості купити і знайти ароматну траву, можна наповнити сіном і капнути на тканину необхідні арома масла.

3.    Виготовлення верхньої частини ляльки.

3.1     На центр квадрата, розміром 20х20 см, викласти трохи наповнювача.  Скласти білий квадрат по діагоналі, сформувати голівку. Обв`язати червоною ниткою. Края не відривати, вони знадобляться для подальшого виготовлення.

3.2     На центри малих квадратів (13х13 см) викласти наповнювачі, сформувати груди. Обв`язати окремою ниткою кожний шар. Нитки звисаючими треба залишити.

3.3     Закласти ручки, як показано на картинці у відео,  обв`язати ниткою.

3.4     Обв`язати талію нитками. Які залишилися з формування голови. Та тулупі можно зробити обережний хрест парну кількість разів (по 2 оберти).

3.5     Прив`язати груди (кожну окремо) до талії. Це можна робити тими нитками, якими обв`язували груди, або талію.

4.    Виготовлення нижньої частини ляльки.

4.1    Закласти кути в бік вивороту на найбільмому квадраті (25х25 см). Прошити голкою швом «уперед голка» по контуру ( вийде майже коло).

4.2     Викласти в середину духмяні лікарські  трави. З практики з дуже подрібненими травами складно працювати. Краще їх завчасно сховати у мішечок з щільної марлі, або м`якої тонкої тканини. Мішечок можно зробити так, як і спідницю ляльки. Не забувати, що в середину цього ж мішечка треба буде вкласти основу ляльки.

4.3     Стягнути нитку, але повністю не зашивати.

5.    З`єднання ляльки.

5.1    Верхню частину ляльки вкласти в нижню. Стягнути до кінця нитку. Треба сказати, що нитка повинна бути міцною, так як не кожна витримує такий натяг.

5.2    Обв`язати декілько разів навколо талії. Голкою не можна прошивати тіло! Достатньо міцного обв`язування і зв`язування кінців.

6.    Оздоблення ляльки.

6.1    З прямокутника 1х8 см зав`язати 2 вузлики- це будуть ріжки на голову. В літературі написано, що прямокутник повинен бути червоного кольору.

6.2     Викласти ріжки на голівку, зверху покрити хусткою і  обв`язати її кінці навколо шиї.

6.3     До прямокутника (10х5 см)- фартушка пришити вручну мереживо.

6.4     Прикласти фартушок до талії, лицьовою стороною до обличчя ляльки.  Обв`язати ниткою.

6.5     Можно оформити ще красивий поясок.

6.6     До ручок прив`язують мішечки з ароматною травою.

Ось така народна лялька у мене вийшла. Діти закінчували свої роботи вже дома і тому готових виробів у відео Ви не побачите. Тільки мій мастер-клас.

Отже, дивимося відео з фотографій виготовлення ляльки Кубишки — Травниці, ставимо «лайк» і залишаємо коментарі до статті.

Створюйте свої ляльки з тканини і бажаю, щоб вони приносили Вам тільки гарний настрій і добрі вісті.

При створенні цієї статті я використала таку літературу: Берстенева Елена, Догаева Наталия: «Кукольный сундучок. Традиционная народная кукла своими руками». Нагадую, що на блозі є стаття «Література з виготовлення народної ляльки», в якій я більш детально розглянула книги і сайти по даній темі.

Елена Семиделуха

Понравилась статья?

Подписывайтесь на обновления блога и мой канал на YouTube!

Поделитесь с друзьями в социальных сетях!

22 комментариев к записи “Лялька Кубишка-Травниця”

  1. Татьяна 1

    Давно хочу сделать себе куколку-травницу. Летом для нее и трав приготовила.

    • Елена Семиделуха 2

      Да и сейчас у нас ещё можно успеть. На улице +10.

  2. Елена 3

    Забавная фигуристая лялька вышла, а травки можно и в аптеке купить.

    • Елена Семиделуха 4

      Всем нравится в этой кукле именно бюст. Привлекательный.

  3. Татьяна 5

    А действительно: такая пышногрудая… Почему ж тогда Лялька? *razz*
    Я никогда их вблизи не видела — таких куколок. Наверное, они такие приятно-ароматненькие… *berry*

    • Елена Семиделуха 6

      Лялька- это на украинском языке так звучит слово «кукла».
      А на счет аромата — Вы, Татьяна, правы, если её помять, то запах усиливается.

  4. Алиса Алексеева 7

    Дочитала статью — и потом поняла, что статья-то на укранском языке. :) Это так здоворово! *THUMBS UP*
    (по правде сказать, даже не поняла, что так меня улыбнуло :))
    А бюст у куклы просто загляденье :)

    • Елена Семиделуха 8

      Удивительно! Вы прочитали на украинском!!! Наверно это и заставило улыбнуться.

  5. Анна 9

    Здорово! Вот так, практически из ничего, родилась симпатичная куколка. И хорошая идея закладывать внутри куклы ароматные травы. Очень красиво и в то же время практично. Положи эту куколку на постель и запах в спальне будет, и украшение интерьера спальни.

    • Елена Семиделуха 10

      Преимущество таких куколок в том, что на них нужны маленькие лоскуты и нитки. Швейная машинка при их изготовлении не используется.
      У моего сына была подушечка с травами возле подушки для сна. В ней были собраны специальные травы для хорошего спокойного сна. А вот с куклой я до такого не додумалась. Спасибо, Анна, за идею!

  6. Наталья 11

    Украинский язык нравится еще с тех пор, как ребенком ездили в Украину отдыхать каждым летом. Говорить не говорю, но довольно хорошо понимаю. Лялька классная вышла. В начале не сообразила для чего 2 квадрата на 6 шаге. Потом дошло =)

    • Елена Семиделуха 12

      Спасибо, Наталья!
      Для этих 2 квадратов используют расцветки поярче для привлекательности. *berry*

  7. Светлана 13

    Чудова лялька!

    • Елена Семиделуха 14

      Я теж так вважаю.

  8. Лариса 15

    Какая красавица у вас получилась!

    • Елена Семиделуха 16

      Я старалась. :)

  9. Татьяна 17

    спасибо, за статью. я деткам сама сделала — получилось неплохо *THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*

    • Елена Семиделуха 18

      Очень приятно, что Вы сделали, Вам понравилось и нашли время прийти и написать позитивный отзыв.
      СПАСИБО!!! *curtsey*

  10. Юрiй 19

    У Вас написано про ляльку — подарунок, а чи можна цю ляльку даруваты, вона ж в народi вiдома як оберiг дому?

    • Елена Семиделуха 20

      Вираз «лялька у подарунок» я застосувала на початку статті у поясненні, що ляльки бувають різні. Про ту ляльку розповідала в окремій статті http://semideluhi.com/prosti-narodni-lyalki.html
      І це моя вигадана назва, оскількі існує така славянська лялька і на рос. мові називається «Отдарок на подарок» . Ми вивчали славянськи ляльки і назву я сама перевела на укр.мову. І ту ляльку можна дарувати і треба це робити.
      Ви, Юрій залишили коментар до Кубишки-травниці і її призначення міняється в залежності того, що ви сховаєте в середину і для чого ви її робите. Автор сам вирішує чи дарувати таку ляльку, чи ні. Інша справа, що робити тій людині якій дарують, або вона її купує… =-O

  11. Mila 21

    На схемі ляльки, яка викладена у пості стоїть ваш підпис у правому нижньому кутку . Я цікавлюсь, ви вважаєте це нормально, якщо сам малюнок вам не належить?

    • Елена Семиделуха 22

      Вітаю Вас, Міла, на своєму блозі! Схеми дійсно намальовані не мною, а взяті з книги, про що сказано наприкінці статті. Я згодна з Вами, що підпис ставити на чуже зображення не можна, але саме такий вигляд картинки я зробила сама. А саме: знайшла 3 сторінки книги, вирізала, вирівняла, видалила зайві плями від скану і об,єднала з 3-х одне зображення. Як вчитель трудового навчання скажу, що подані картинки на одному аркуші зручно використовувати на уроках, як наочний посібник. А як блогер- підпис ставлю на власні фото, або на ті, які я скомпонувала сама.
      Якщо Ви є автором книги, або маєте відношення до її видання, і підтвердите це, то я зміню картинки і виставлю її без напису.

Присоединяйтесь к обсуждению!

Подписаться, не комментируя